Lai sastādītu un novērtētu enerģijas bilanci ēkas līmenī, izvērtētu iespējas ietaupīt enerģiju un samazināt izmaksas, ir nepieciešams energoaudits. Tā ir ēkas apsekošanas un analīzes procedūra, kas balstās uz energoefektivitātes aprēķinu modeli, kuru nosaka Ministru kabineta noteikumi Nr.222 “Ēku energoefektivitātes aprēķina metodes un ēku energosertifikācijas noteikumi”, Energoefektivitātes likumu un saistītajiem likumdošanas aktiem.
Energoaudits sniedz informāciju par to, kādi ir siltuma zudumu cēloņi, kādus atbilstošos un izdevīgākos pasākumus nepieciešams veikt, lai samazinātu izdevumus par apkuri un elektroenerģiju, paaugstinātu ērtības, un saglabātu ēkas ilgtspēju. Pēc 2021. Gadā izdotās ”Ēkas energoefektivitātes aprēķina metodes” ir iespēja arī veikt vienkāršo ēkas energoauditu, kas ir veicams gadījumā, ja ir nepieciešams to veikt ēkai, kuru izīrē, pārdod vai nomā. Vienkāršā energoaudita gadījumā aprēķinos tiek ņemta tikai platība un enerģijas patēriņš, pēc kuras arī nosaka ēkas klasi.
Energoaudita procedūru veic sertificēts eksperts ēku energoefektivitātes jomā (energoauditors), kurš veic vides mērījumus, ievāc datus par ēkas enerģijas patēriņu, veic aprēķinus un sniedz rekomendācijas. Šī novērtējuma rezultātā var izsniegt ēkas energosertifikātu (ekspluatējamai ēkai) vai energoefektivitātes aprēķinu projektam (projektiem pirms iesniegšanas būvvaldē), vai ēkas pagaidu energosertifikātu (ekspluatācijā nododamai ēkai). Tajos ietverta aprēķinātu skaitliskā vēŗtība, kas norāda uz attiecīgo ēkas energoefektivitātes līmeni.